Tři z deseti Čechů trpí pylovou alergií. Větrání během pylové sezóny omezuje 40 % z nich
Praha, 16. dubna 2025 – Pylová alergie trápí každého třetího Čecha. Dalších 30 % uvádí, že se s ní potýká někdo z jejich domácnosti. Během sezóny větrá méně kvůli pylu 40 % lidí, což má za následek zhoršení kvality vzduchu v interiéru a nezdravou hladinu CO2. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti STIEBEL ELTRON. Nejvíce alergiků žije v Karlovarském a Ústeckém kraji, vysoký podíl má i Praha.
Regionální rozdíly ve výskytu pylových alergií jsou výrazné. Téměř polovina obyvatel Karlovarského kraje uvádí, že se s touto potíží potýká. Vysoké hodnoty hlásí také Ústecký kraj a Praha. Na opačném konci žebříčku je Pardubický kraj, kde alergiemi trpí pouze každý šestý.
Alergie na pyly trápí každou druhou domácnost
Alergie na pyly se objevují u více než poloviny českých domácností. Pylovou alergií trpí téměř třetina Čechů. Další třetina uvádí, že se s touto diagnózou potýká někdo z jejich blízkých. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti STIEBEL ELTRON. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
„Přestože se pylová sezóna týká velké části Čechů, mnoho lidí neví, jak se pylům efektivně bránit. Nejčastěji prostě přestanou větrat, což výrazně zhoršuje kvalitu vzduchu v domácnosti. Často se pylům zkouší bránit za pomoci klimatizace, což je řešení drahé na provoz. Klimatizace navíc nejsou navržené k odstraňování alergenů, jako je pyl. Bez speciálních filtrů navíc nedokážou zachytit jemné částice dostatečně účinně. Mají navíc celou řadu negativních dopadů na zdraví,“ vysvětluje David Šafránek, vedoucí technického oddělení společnosti STIEBEL ELTRON.
Nejčastěji se alergici během pylové sezóny potýkají s kýcháním a rýmou – tyto potíže trápí téměř 9 z 10 dotázaných. Více než 7 z 10 pak uvádí svědění očí, zatímco kašel a dušnost se objevují u zhruba každého třetího. Únava, která často doprovází dlouhodobý kontakt s alergeny, postihuje přibližně čtvrtinu alergiků. Tyto projevy mohou významně ovlivnit komfort a kvalitu každodenního života, zejména v období jara a léta, kdy je koncentrace pylu ve vzduchu nejvyšší.
Strach z pylu snižuje kvalitu vzduchu v domácnostech
Kvůli obavám z pylů více než 40 % Čechů přiznává, že během pylové sezóny větrá méně než obvykle. To má ale za následek zhoršení kvality vzduchu v interiéru a nezdravou hladinu oxidu uhličitého.
„Nejčastější příčinou sezónní alergie jsou pyly. Během jara jsou nevíce aktivní pyly stromů, z nichž u nás je nejvýznamnější alergen bříza, jejíž sezóna vrcholí začátkem dubna. Během letní sezóny pak alergiky potrápí pyly trav. Základem léčby alergie je vedle úlevové medikace také prevence kontaktu s alergenem. V období pylové sezóny by měli alergici minimalizovat pobyt venku a po návratu domů je potřeba se převléci do čistého oblečení a opláchnout si ruce a obličej. Úplné omezení větrání není ideální, protože dlouhodobý pobyt v místnosti s vysokou koncentrací oxidu uhličitého může vést k bolestem hlavy, únavě, nekvalitnímu spánku a zhoršené schopnosti soustředit se. Omezit větrání je vhodné zejména v dopoledních a časně odpoledních hodinách, kdy bývá pylová aktivita nejvyšší. Nejlepší je větrání na večer a přes noc, význam má také pořízení čističky vzduchu, případně jiného systému na filtraci vzduchu,“ říká alergolog MUDr. Jiří Mudruňka z ambulance MuMed s.r.o.
„Alergie dnes patří mezi nejrozšířenější civilizační onemocnění. Jejich projevy se mohou lišit, ale velmi často dokážou výrazně zkomplikovat běžné denní fungování,“ doplňuje MUDr. Jiří Mudruňka.
Domácnosti se chrání především pravidelným úklidem
Češi se před pylovými částicemi brání především pravidelným úklidem. Prach utírá 2 ze 3 domácností, textilie pere téměř polovina. Čističku vzduchu s HEPA filtrem má doma každý pátý, zvlhčovač využívá podobné množství lidí. Klimatizaci s pylovým filtrem má jen 7 % domácností. Rekuperační systém pak pouze každá dvacátá. Přestože jde o účinný způsob, jak zlepšit kvalitu vzduchu bez nutnosti otevírání oken, rekuperace zatím v Česku není běžným standardem.