Jak si vybrat ohřívač vody ke dřezu?

Když Dr. Theodora Stiebela v roce 1924 napadla myšlenka využít elektřinu k praktickému získávání tepla, vynalezl elektrické topné těleso. A první aplikace byly pro ohřev vody v kuchyni.

Datum publikace - 21.10. 2020

Zásobníkový ohřev vody – levnější pořizovací cena

STIEBEL ELTRON nabízí různé řady elektrických zásobníkových ohřívačů vody. Ke dřezu, tedy pro jedno odběrné místo, můžeme použít beztlakové zásobníkové ohřívače  vody STIEBEL ELTRON ESH U-N Trend a ESH O-N Trend, ke kterým je nutné použít speciální beztlakovou směšovací baterii.

V našem sortimentu najdete beztlakové baterie vhodné nejen pro dřezy, ale i pro umyvadla a sprchy (WST, WUT, MEW, MEWC, MES, WKM, WDM, MEK a MED).

Pro menší odběry teplé vody lze použít i malé tlakové zásobníkové ohřívače vody ESH O-P Plus a ESH U-P Plus, které umožňují montáž pod nebo nad odběrné místo, případně  ohřívače SHC k montáži pod odběrné místo . 

Pro tyto účely se používají zásobníkové ohřívače 5 – 15 litrů.

Jejich příkon je obvykle 2 kW, a tedy jsou podle objemu ze studeného stavu nahřáté za 10 – 30 minut. Za běžného provozu, kdy odebereme třeba jen tři litry vody, se dohřejí na plnou teplotu za zhruba pět minut.

Za těchto okolností pokles teploty na výtoku ani nezjistíme, protože teplá voda se odebírá z horní části zásobníku, kdežto voda z vodovodu je přiváděná do dolní části.

Průtokový ohřev – úspornější provoz

Pro umyvadlo nebo dřez můžeme použít i ohřívač průtokový. STIEBEL ELTRON je v oboru průtokových ohřívačů, zejména větších výkonů, světovou špičkou: k dispozici jsou přístroje s bohatým vybavením co do funkcí. 

Výborná vlastnost průtokových ohřívačů je, že mají velmi malou vlastní ztrátu, protože po použití v něm zůstává pouze několik decilitrů ohřáté vody.

Neméně důležitou předností průtokového ohřívače je okamžitá dostupnost teplé vody a malé ztráty v rozvodech, které jsou dány tím, že průtokové ohřívače se montují přímo k místu odběru. 

Pro umyvadlo nebo dřez v domácnosti nám stačí výkon 12 kW, pro mytí bílého nádobí například na kuchyňkách administrativních budov i 3 – 4 kW.

Ohřívač může být nahoře i dole, ale pozor na montáž!

Jestli bude ohřívač – zásobníkový nebo průtokový – nad nebo pod pracovní deskou, umyvadlem nebo dřezem je z hlediska účinnosti ohřevu a hospodárnosti jedno. Jenom je třeba dbát při montáži na správnou polohu daného provedení – zásobníky nelze libovolně otáčet.

Přívod vody je vždy dolů a odběr teplé vody z horní části nádrže.

Ohřívače jsou také mj. vybaveny termostatem a bezpečnostním termostatem a ty fungují jenom ve správné poloze. Obrácení polohy má tedy zásadní dopad na špatnou funkci i bezpečnost provozu a z hlediska výrobce není přípustné.

Dále je nutné dát pozor na záměnu tlakového a beztlakového provedení přístroje při výběru směšovací baterie. Připojení beztlakového zásobníku k tlakové směšovací baterií vystaví netlakovou nádrž tlaku ve vodovodním řádu, který ji roztrhne.

To znamená jednak zničení přístroje a velké škody v bytě jak vlastním, tak nezřídka i ve spodním bytě sousedů.

Shrnutí

Řešení s beztlakovým zásobníkovým ohřívačem je obecně levnější na pořízení. Důležitým kritériem při volbě zásobníkového nebo průtočného ohřevu je ale jak pravidelně a často vodu odebíráme.

Čím větší přestávky v odběru jsou – několik hodin nebo dní (např. chaty, chalupy) tím výhodnější je z hlediska provozu, a tedy i celkových nákladů na ohřev vody průtočný ohřev.

V průtokovém ohřívači nezůstává téměř žádná voda, která by během přestávky v odběru zbytečně vychladla.

Kontaktujte nás, rádi vám poradíme.

Autor článku: Ing. Petr Novotný

Produktový manažer, STIEBEL ELTRON spol. s r. o.

+420 251 116 120