Větrací jednotky, rekuperace a větrání
-
Rekuperace je více než prostá výměna vzduchu
Proč je řízené větrání tak důležité?
Moderní domy jsou dnes díky tepelné izolaci utěsněny tak, že nedochází k téměř žádné ztrátě tepelné energie. Obzvláště nízkoenergetické domy jsou opatřeny těsnou stavební obálkou, aby se zabránilo tepelným ztrátám. K přirozené výměně vzduchu netěstnostmi pak ale nedochází.
Obdobný problém je i při rekonstrukcích bytových domů, kde dodatečně provedená tepelná izolace často brání dostatečnému přísunu venkovního vzduchu.
Mezi účinnou tepelnou izolací a nezbytnou potřebou čerstvého vzduchu tak vzniká konflikt zájmů, který lze vyřešit pomocí systémů řízeného větrání.
Vše, co potřebujete vědět o rekuperačních jednotkách
Rekuperační jednotky pro pravidelný přísun čerstvého vzduchu
Zdravý a čistý vzduch pro vaši rodinu
Požadavky na funkce rekuperačních jednotek jsou mnohostranné, stejně jako požadavky na dnešní obytné a pracovní prostory. Nezáleží na tom, zda chcete využít potenciál úspory provozních nákladů při rekonstrukci staré budovy, nebo hledáte udržitelný koncept pro svou novostavbu. Společnost STIEBEL ELTRON má ve svém portfoliu vhodné řešení pro všechny tyto požadavky a potřeby, od lokálních systémů až po centrální rekuperační jednotky.
Výhody rekuperačních jednotek STIEBEL ELTRON
- Čistý a zdravý vzduch bez nežádoucí vlhkosti, alergenů, pylů, prachu a nežádoucího zápachu
- Za všech okolností vysoká kvalita vzduchu, bez venkovního hluku
- Vysoká účinnost rekuperace tepla až 94 %
- Možnost využít dotaci, která pokryje přibližně polovinu ceny rekuperace
- Vyšší životní komfort, zejména pro alergiky a astmatiky
- Možnost regulace vlhkosti pomocí entalpického výměníku
Vy se ptáte se na rekuperaci, my odpovídáme
Přejděte na sekci, která vás zajímá:
- Co je rekuperace?
- Co ovlivňuje klima v místnosti?
- Vyplatí se rekuperace do starého domu?
- Jaké jsou parametry pro kvalitní vzduch?
- Mohu instalovat rekuperaci do bytu?
- Jaké zdravotní výhody přináší rekuperace tepla?
- Co rozumíme pod pojmem rekuperace do stěny?
- Jaké jsou ekonomické výhody rekuperačního výměníku tepla?
- Jak funguje centrální rekuperace tepla?
- Jak funguje lokální (decentrální) rekuperace tepla?
Rekuperace tepla automaticky zajistí čerstvý, filtrovaný vzduch (zbavený nečistot a prachu z venkovního vzduchu) a postará se o výrazné úspory energie. Teplo z odváděného vzduchu se předává čerstvému chladnému vzduchu s účinností až 94 %.
Je to jednoduché a účinné.
Rekuperace tepla je důležitou součástí udržitelného a energeticky účinného přístupu k využívání zdrojů a ochraně životního prostředí stejně jako součástí dobré kvality života.
V první řadě je to určitě počasí. Letní vedra, suchý chladný vzduch, vysoká vlhkost za deště apod.
Kvalitu vnitřního klimatu však ovlivňujeme i my sami. Dýcháme, vaříme, uklízíme, sprchujeme se, sportujeme a přitom do vzduchu v místnosti vypouštíme nejen CO2, ale také nežádoucí pachy, teplo a vodní páru. Věděli jste například, že v domácnosti se třemi osobami se denně vytvoří v ovzduší přibližně 10 litrů vodní páry?
Kromě vlhkosti působí jako zátěž také emise ze stavebních materiálů nebo dokonce z nábytku, podlahových krytin či koberců.
Vše má své logické důsledky. Abychom měli v našem prostředí kvalitní vzduch, je třeba jej pravidelně vyměňovat. Pokud se tak neděje, snižuje se obsah kyslíku. Zároveň se zvyšuje obsah CO2 a zatížení škodlivinami. Příliš vysoká koncentrace CO2 ve vzduchu je prokazatelně příčinou nepohodlí a klesající výkonnosti.
Rekuperace tepla je velmi vhodná pro každý objekt, protože kromě jiných výhod a funkcí snižuje náklady na vytápění. A to až o 30 %. Dnes navrhujeme a stavíme dokonale těsné budovy, které musí podléhat zákonu o energetické náročnosti budov. Na druhou stranu budovy i lidé potřebují dýchat.
Pokud chceme ve starších budovách ušetřit na energiích, obnovujeme a zkvalitňujeme tepelnou obálku domu. Zateplujeme, měníme okna za těsnější a nakonec se potýkáme se stejným problémem jako u novostaveb.
Potřebu nuceného větrání, pokud nechceme přirozeným větráním ztrácet drahocennou energii v podobě tepla nebo chladu.
Rekuperace je vhodná pro byty i domy. Mnoho bytů v novostavbách je již automaticky vybaveno rekuperační jednotkou, což výrazně zvyšuje standard bydlení. Rekuperační jednotka pro byt je navržena tak, aby byla kompaktní a vhodná do bytového prostředí.
Tato jednotka se obvykle instaluje do stěny obytného prostoru a slouží k řízenému větrání.
Pomocí integrovaných filtrů zachycuje prach, pyl a další nečistoty, čímž zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéru. Rekuperační jednotky pro byty nabízejí výhody, jako je zvýšení komfortu, úspora energie, zlepšení kvality vzduchu a snížení vlhkosti.
Při výběru a instalaci rekuperační jednotky do bytu je důležité zvážit velikost místností a potřebnou kapacitu vzduchu.
Pryč s plísněmi
Kýchání, dušnost, slzící oči, zduřelé sliznice –symptomy alergie či astma jsou vysilující a často velmi nepříjemné. Většina alergiků či astmatiků často ani neví, že větrací jednotky mohou jejich obtíže zmírnit.
Pryč s pyly
Kromě toho, že řízené větrání snižuje nebezpečí tvorby plísní, které se na vzniku alergií či astma podílejí, lze pomocí speciálních filtrů snížit koncentraci pylů doma až o 95 %. Pravidelná výměna vzduchu navíc snižuje rozmnožování roztočů, kteří jsou často dalšími spouštěči alergií.
Pryč s viry
Infekční viry jsou – coby součást tzv. aerosolů - ve vzduchu všude kolem nás. Pokud nedochází k větrání a vzduch v místnosti se neobměňuje („stagnuje“), viry ve vzduchu zůstávají mnohem déle a snáze se množí než při pravidelném větrání. Ventilační jednotky tedy zajišťují „ozdravnou“ výměnu vzduchu: vydýchaný vzduch díky nim proudí ven a čerstvý vzduch dovnitř. Tím se výrazně liší od klimatizačních jednotek, které vzduch sice ochlazují, ale k jeho obměně nedochází.
Zda pro větrání zvolit decentrální nebo centrální zařízení, na naše zdraví nehraje roli. Rozhodující je třída použitých filtrů a dostatečná výměna vzduchu.
Rekuperace ve stěně je lokální rekuperace bez potrubí, kdy jsou jednotlivé rekuperační jednotky instalovány v obvodové stěně. Lokální jednotka se umisťuje přímo do otvoru ve stěně a umožňuje použití v místech, kde není možné instalovat větrací potrubí zabudované do stavebních konstrukcí.
Výhodou rekuperace ve stěně je tichý provoz, zpětné získávání tepla až 89 % (což vede k úspoře nákladů) a v neposlední řadě neustálý přívod čerstvého vzduchu.
Větrat správně v praxi znamená: vypnout topná tělesa a následně větrat nárazově minimálně 4krát denně po dobu 5 minut. Ano, i když je venku zima. Při větrání okny se ale bohužel ztratí více než 50 % dodaného tepla z vytápění a energii tak doslova vyhazujeme oknem ven.
Tomu se lze pomocí moderních větracích zařízení snadno vyhnout. Větrací jednotky automaticky zajistí čerstvý, filtrovaný vzduch (zbavený nečistot a prachu z venkovního ovzduší) a postarají se o značnou úsporu energie.
Obzvláště výhodná jsou větrací zařízení s rekuperací tepla: teplo v odtahovaném vzduchu z domu je předáno čerstvému chladnému vzduchu přiváděnému do interiéru s účinností až 94 %. Jak jednoduché a efektivní: uspořit lze cca 30-50% nákladů na vytápění domácnosti!
Jak funguje centrální rekuperace tepla?
V případě centrálních rekuperačních zařízení se rozlišují zařízení pro odsávání vzduchu a zařízení pro přívod a odvod vzduchu. Nejjednodušším a nákladově nejefektivnějším systémem centrálního řízeného větrání obytných prostor je systém odvádění vzduchu. Spotřebovaný vzduch je odváděn z odtahových prostor, jako jsou kuchyně, koupelny a toalety, prostřednictvím sítě potrubí. Současně čerstvý vzduch díky výslednému podtlaku proudí přímo do místností s přiváděným vzduchem (obývací pokoj, dětský pokoj, ložnice) přes přívody venkovního vzduchu.
Množství vzduchu odváděného z místností s odváděným vzduchem určuje výkon ventilátoru. Pomocí jednoduchého přepínače si uživatelé mohou nastavit proudění vzduchu podle svých potřeb.
Pomocí malého tepelného čerpadla lze odváděný vzduch využít pro ohřev vody nebo vytápění.
Relativně vysoká teplota odpadního vzduchu jako zdroje tepla umožňuje dosáhnout velmi vysoké účinnosti.
Potřebné větrací otvory lze instalovat do stěn, betonových stropů nebo mezistropů, do podlahy, pod podlahu nebo i volně. Toto řešení se proto používá především u novostaveb nebo rozsáhlých modernizací.
Velkou výhodou, kterou centrální rekuperační jednotka přínáší, je rovnoměrný komfort čerstvého vzduchu v celém obytném prostoru. Energii získanou z odváděného vzduchu lze využít k ohřevu přiváděného vzduchu.
Na rozdíl od systému přívodu vzduchu je u systému přívodu vzduchu venkovní vzduch nasáván z centrálního místa a rozváděn systémem potrubí do místností s přiváděným vzduchem. Rekuperace tepla probíhá v křížovém protiproudém výměníku tepla, který přeměňuje až 94 % tepla odváděného vzduchu na přiváděný vzduch.
Aby se zabránilo znečištění zařízení a potrubí a aby byli případní alergici chráněni před prachem a pylem, je venkovní vzduch filtrován.
K tomuto účelu se používají filtry různé kvality. Centrální zařízení pro přívod a odvod vzduchu zajišťují velmi vysokou úroveň komfortu bydlení.
Centrální rekuperační jednotky STIEBEL ELTRONV případě decentrálního větrání obytných prostor s rekuperací tepla musí být v každé větrané nebo odvětrávané místnosti na vnější stěně instalováno samostatné zařízení.
K tomuto účelu jsou k dispozici systémy se dvěma ventilátory a rekuperací tepla prostřednictvím křížového výměníku tepla. Při výběru vhodného zařízení pro lokální rekuperaci tepla je třeba brát v úvahu také co nejnižší emise hluku a dobrou schopnost čištění a údržby. Mělo by být možné regulovat jednotlivé ventilátory, aby bylo možné přizpůsobit proudění vzduchu potřebám.
Řešení na bázi lokální rekuperace tepla jsou ideální volbou pro rekonstrukce nebo lokální problémy s vlhkostí, ale lze je použít i v nových budovách.
Náklady na instalaci jsou obecně nízké. Jednotlivá zařízení se samostatně starají o odsávání vzduchu v kritických místnostech z hlediska vlhkosti, jako je koupelna a kuchyně. Ve spojení s dalším vybavením mohou zajistit dobré větrání celého obytného prostoru. Jejich vlastní senzory přitom řídí zařízení v závislosti na vlhkosti okolního vzduchu.
Decentrální rekuperační jednotky STIEBEL ELTRON